Czym jest cydr?

W poprzednim wpisie zacząłem od tego, czym cydr nie jest. Pora więc napisać, czym cydr naprawdę jest.

Cydr to inaczej jabłecznik. Po angielsku cider, po francusku cidre, po hiszpańsku sidra. W USA zwany hard cider. Jest napojem alkoholowym, który powstał z przefermentowanego soku z jabłek (moszczu). Najczęściej – jabłek kilku gatunków. Gatunki są precyzyjnie dobierane pod względem składu w ten sposób, by złożyły się na spójny smakowo, zbalansowany napój. Bywa, że do cydru dodaje się niewielki procent soku z gruszek. Jeśli sok gruszkowy jest głównym składnikiem napoju, jego bazą – wówczas nazwa się go z angielskiego perry, lub poire z francuskiego. Alkohol w cydrze wytwarzają drożdże w procesie fermentacji. Przejadają cukier zawarty w jabłkach, lub dodany do moszczu i zamieniają go na % (szczegóły powstawania cydru znajdą się we wpisie dotyczącym technologii).

Cydr jest napojem towarzyskim. Z racji niewysokiej zawartości alkoholu, zbliżonej do piwa, bywa podobnie serwowany. W pubach, w szklankach, sesyjnie (ładne określenie na wypicie kilku w jeden wieczór). Jest także napojem stołowym, czyli dobrym towarzyszem obiadu czy kolacji. W zależności od wytrawności i głębi smaku, z powodzeniem można łączyć go z mięsem (klasyczne połączenie to cydr i wieprzowina), serami, daniami pieczonymi. Słodsze odmiany mogą sprawdzić się przy deserze.

Cydr jest napojem bogatym w smaki i aromaty. Bez zbędnej skromności: w swej skomplikowanej naturze nie ustępuje winom. Choć uznawany za mniej ekskluzywny od nich, sensorycznie wcale nie jest uboższym krewnym. Relacje pomiędzy trzema głównymi smakami: słodkim, kwaśnym i taninowym wyznaczają podstawowy charakter cydru. A złożoność smakowych niuansów, pochodzących z poszczególnych odmian jabłek, ich przygotowania i obróbki, drożdży, dodatków, procesu fermentacji, przechowywania i dojrzewania cydru tworzy niezwykle skomplikowaną i niepowtarzalną mieszankę, dzięki której nie ma dwóch takich samych jabłeczników na świecie (więcej o smakach i aromatach, bukiecie cydru znajdzie się w artykułach o sensoryce).

Mam rację, czy też nie? A może coś pominąłem? Dopiszcie w komentarzach!

Przemek Iwanek

Jedna uwaga do wpisu “Czym jest cydr?

  1. Pingback: Czym nie jest cydr? | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s