Recenzja: Kingston Black, Sheppy’s

Rodzina Sheppy mieszka na farmie Three Bridges w pobliżu Taunton, w hrabstwie Somerset, w południowo-wschodniej Anglii. Wytwarzają jabłecznik od ponad 200 lat. Region Somerset to cydrowa mekka – najbardziej tradycyjny, cydrowy region najbardziej cydrowego kraju.

Stąd wywodzi się odmiana czerwonych, cierpkich jabłek o nazwie Kingston Black, używana przez cydrowników. Zazwyczaj cydry produkuje się z blendu – mieszanki kilku bądź kilkunastu odmian jabłek o dopełniających się smakach. Sheppy’s produkują także cydry jednogatunkowe, co nie jest rzeczą codzienną. W tym wypadku jest to właśnie odmiana Kingston Black. Sheppy’s robią również jabłeczniki jednogatunkowe z innych jabłek: Dabinett, Taylor’s Gold i Falstaff. Rzemieślnicze podejście i nadzwyczajna jakość cydru Kingston Black została doceniona ostatnio w Stanach Zjednoczonych. W 2014 roku na konkursie Great Lakes International Cider and Perry Competition otrzymał on srebrny medal.

7,2% alkoholu, półwytrawny/wytrawny, butelka 500ml, Anglia, Somerset, Taunton, Sheppy’s Cider Ltd

Barwa głęboko złota, cydr klarowny

Aromat słodki, owocowy złamany jest ostrymi nutami korzennymi. Słodkie żółte owoce – morela, żółte jabłka, dojrzałe, jasne winogrona. Zaraz potem wyraźny pieprz, lekkie nuty ściółki leśnej. Następnie pojawia się zapach wosku. Aromaty są pełne i wyraźne.

W smaku  dominuje zdecydowana i mocna taninowość. Cydr jest ściągający, szorstki, niemalże wysusza język. Drugim wrażeniem jest kwaśność, kojarząca się z kwaśnymi jabłkami, owocami, skórką jabłek i dzikimi jabłkami. Następnie wysuwają się smaki korzenne, pieprzowe, lekko ziemiste. Balans jest zdecydowanie taninowy, cydr jest umiarkowanie kwaśny i nieco słodki, raczej półwytrawny niż wytrawny. Smaki są głębokie. Cydr jest średnio pełny. Nasycenie CO2 jest niskie, musowanie jest bardzo delikatne.

Podsumowanie:

Wyrazisty cydr z charakterem, zaskakujący mocną taninowością. Smak jest złożony, pełny i głęboki, bogatszy nawet niż aromat. Mimo wysokiej zawartości alkohol jest niewyczuwalny, a średnia pełnia powoduje, że cydr pije się zdradliwie łatwo i lekko. Oraz niezwykle przyjemnie. Srebro w Stanach zostało przyznane nieprzypadkowo – sam dałbym mu medal. Podczas degustacji dobrze komponował się z ostrymi serami.

Składu na oryginalnej etykiecie brak – jedynie informacja (tłumaczona z angielskiego): Zawiera siarczyny dla zachowania świeżości. Na etykiecie polskiego importera: naturalny sok jabłkowy, woda, kwas jabłkowy, siarczyny.

Przemek Iwanek

4 uwagi do wpisu “Recenzja: Kingston Black, Sheppy’s

  1. Pingback: Recenzja: Somerset Oak Matured Vintage Cider, Sheppy’s, Marks&Spencer | Piwo i Cydr

  2. Pingback: „Dobry cydr” – podegustacyjnie | Piwo i Cydr

  3. Pingback: Lista cydrów | Piwo i Cydr

  4. Pingback: Recenzja: Vintage Reserve 2014, Sheppy’s* | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s