Recenzja: Somerset Rosé, Thatchers

Ponownie na stół trafia cydr z Somerset, cydrowego raju w południowo-wschodniej Anglii. Rosé – nazwa zdradza wiele. Będzie różowo. Oby nie landrynkowo.

Farma rodziny Thatchersów jest wielka, zajmuje niemal 150ha. Od wielu pokoleń uprawiają sady jabłkowe, a owoce przerabiają na cydr. Jakie są moce przerobowe ich cydrowni? Nie mam danych, lecz z pewnością nie są to wartości małe – ich produkty są szeroko dystrybuowane, także w Polsce. Rosé swą ciekawą barwę zawdzięcza blendowi różowych jabłek.

5,4% alkoholu, półsłodki, butelka 500ml, Anglia, Somerset, Sandford, Thatchers Cider Co Ltd

Barwa jasno różowa, z lekkim żółtawym odcieniem

W aromacie wybijają się słodkie, czerwone jabłuszka. Następnie dojrzałe jasne owoce, gruszki, brzoskwinie, kiwi, białe winogrona. W tle niewysoki, ale wyraźny zapach skórek jabłek.

Kompozycja smaku jest słodka, z delikatną, kwaśną kontrą. Podobnie jak w aromacie, smak oparty jest głównie na nutach jabłka, oraz dojrzałych owoców. Taninowość bardzo nieznaczna, niemal niezauważalna. Balans w kierunku słodyczy. Średnio-niskie nasycenie CO2 powoduje odczucie lekkości, przy średniej pełni cydru.

Podsumowanie:

Lekki, słodkawy, ale i orzeźwiający cydr. Z nienachalnym i nieprzesłodzonym smakiem czerwonych jabłek. Dobry na deser lub do gaszenia pragnienia. Mam przeczucie (sprawdzone w praktyce), że ujmie serca kobiet. A koneserów? Chyba niekoniecznie. Trzeba jednak przyznać, że trzyma poziom. Wcale bym się nie obraził, gdyby „popularne” polskie cydry trzymały taką jakość. Miejmy nadzieję, że wkrótce to nastąpi.

Składu na oryginalnej etykiecie brak – jedynie informacja (tłumaczona z angielskiego): Zawiera siarczyny dla zachowania świeżości. Na etykiecie polskiego importera: naturalny sok jabłkowy, woda, kwas jabłkowy, siarczyny.

Przemek Iwanek

2 uwagi do wpisu “Recenzja: Somerset Rosé, Thatchers

  1. Pingback: „Dobry cydr” – podegustacyjnie | Piwo i Cydr

  2. Pingback: Lista cydrów | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s