Jak degustować piwo i cydr? W 7 krokach

Jedynym sposobem, aby w pełni zgłębić wiedzę jest praktyka. W przypadku alkoholi – praktyką jest degustacja. Nie sposób jest bowiem wypić piwo (lub cydr), sztuką jest je umiejętnie zdegustować. Tylko wówczas można poczuć pełnię smaków, aromatów i docenić trunek tak, jak na to zasługuje. Jednocześnie czerpiąc z tego niemałą przyjemność. Jak to zrobić? Krótki przewodnik w 7 prostych krokach.

  1. Wyjmij piwo/cydr z lodówki i zostaw w temperaturze pokojowej. Niech się nieco nagrzeje – degustując płyn o temperaturze 4-6°C nic nie poczujesz. Piwa najmocniejsze, zwłaszcza ciemne, można degustować w temperaturze niemal pokojowej.
  1. Usiądź wygodnie na kanapie, przed sobą połóż kartkę i długopis. Zapewnij sobie ciszę i spokój. Rozluźnij się. Masz czas. Jeśli nie – daruj sobie degustację. Jeśli masz coś zrobić za 10, 15, 20 minut – nawet nie zaczynaj. Degustacja wymaga czasu i spokojnej głowy. To chwila sam na sam z trunkiem. Relacja dość intymna. Niech nikt Ci nie przeszkadza.
  1. Otwórz butelkę i przelej do szkła. Nie czytaj etykiety – do niczego Ci to niepotrzebne, tylko zamącisz sobie obraz. Umysł ma zostać czysty i otwarty na doznania. W czym degustować? W szkle, które zwęża się do góry – pokalu, teku, tulipie, snifterze, kieliszku do wina czy nawet koniakówce. Prosta szklanka czy kufel nie są najlepsze. Naczynie musi być idealnie czyste. Napełnij je w 1/3.
  1. Przyjrzyj się uważnie. Poparz jaką barwę ma piwo/cydr. Jaki jest odcień, intensywność. Spójrz pod światło. Zwróć uwagę, czy napój jest przezroczysty, klarowny, czy coś w nim pływa, czy krople zatrzymują się na ściankach, w jaki sposób spływają. Zanotuj to, do spostrzegłeś.
  1. Zbliż nos do naczynia. Delikatnie powąchaj, poczuj pierwsze nuty. Wiem, masz teraz przemożną ochotę na spróbowanie smaku. Wstrzymaj się – opóźniona gratyfikacja naprawdę działa. Wyczekiwana nagroda smakuje lepiej. Teraz zakręć pokalem/kieliszkiem przez chwilę, by wprawić płyn w ruch. Napowietrzy się i wydobędziesz głębiej ukryte zapachy. Powąchaj, wkładając nos do naczynia. Następnie znów powąchaj. Pomyśl, co poczułeś i z czym Ci się to kojarzy. Nie spiesz się. Zanotuj wszystkie skojarzenia, nawet najdziwniejsze. Ważna uwaga – nie szukaj wad. Po prostu zapisz to, co czujesz.
  1. Weź mały łyk napoju. Nie przełykaj. Rozprowadź go w ustach, ciesz się wszystkimi smakami, poczuj szczypanie na języku i podniebieniu. Dopiero później przełknij. Zastanów się, co poczułeś, jak byś nazwał smaki których doświadczyłeś. Zapisz je. Opisz nagazowanie, obecność alkoholu, wytrawność, które smaki były pierwsze, a które poczułeś przy przełykaniu. Jaka była tekstura, gęstość, szorstkość. Jaki pozostał posmak. Degustuj powoli – przecież masz czas.
  1. Zapoznaj się z etykietą. Popatrz na zawartość alkoholu, styl, cechy wymienione przez producenta. Często wymieniają oni, jakich smaków i zapachów możesz oczekiwać. To dobra chwila na zapoznanie się cechami charakterystycznymi stylu piwa/cydru w literaturze. Porównaj z tym, co sam zanotowałeś. Ale pamiętaj jedno – to Ty masz rację. Zaufaj swoim zmysłom – są doskonałym narzędziem, któremu żadna analiza laboratoryjna nie jest w stanie dorównać. Sztukę degustacji można ćwiczyć, zarówno samemu jak i podczas specjalistycznych kursów sensorycznych. Jak to zrobić – opiszę następnym razem.

Przemek Iwanek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s