Recenzja: Organic Black Fox Cider, Dunkertons*

Macie dosyć wielkiego miasta? Marzy Wam się życie na wsi? Rzućcie wszystko i róbcie cydr. Tak jak Susie and Ivor Dunkerton.

W latach 80 wyrwali się z Londynu na wieś, do Pembrigde w hrabstwie Hereford. Kupili sad, starą prasę do jabłek i zaczęli produkować cydr. Zafascynowani winnicami, postanowili, że nie będą używać chemii. Zajęli się wytwarzaniem całkowicie organicznego cydru, z własnych owoców, co potwierdza certyfikat Soil Association Organic. Stosują tradycyjne metody i stare odmiany jabłek (vintage), ale korzystają również ze zdobyczy współczesnej techniki (jak stalowe fermentory w miejsce drewnianych beczek). Cydrowa farma Dunkertonów łączy całą rodzinę, powoli pałeczkę przejmują synowie Susie i Ivor’ego.

Black Fox to nie odmiana jabłek. To lokalna kreatura, stwór, który straszy w okolicach Pambridge. Czarny Lis, zwierze o nadprzyrodzonych zdolnościach, jest tak ciemny, że może się żyć niezauważony w cieniu człowieka. Teraz spójrzcie na swój cień i przyznajcie: niezbyt miło, nieprawdaż?

7% alkoholu, półsłodki, kapslowana butelka 500 ml, Anglia, Herefordshire, Dunkertons Cider Mill (* – niedostępny w Polsce)

Barwa ciemnożółta, złota. Cydr zamglony, z osadem drożdżowym na dnie.

Pierwszy aromat jest ostry, korzenny. Dość szybko ustępuje pola aromatom pomarańczy, jasnych owoców, jabłek. Nuty owocowe są łagodne, ale wyraźne.

W smaku wyczuwalna jest słodycz wraz kwaśnością, na równym, średnim poziomie – cydr jest półsłodki. Bardzo wyraźna owocowość, smak jasnych odmian jabłek, jasnych owoców. Następnie pojawia się goryczka taninowa na średnio-niskim poziomie, pieprzowa w charakterze, dość ściągająca i dość długa, ale nie przeszkadzająca. Wyczuwalny jest alkohol na niskim poziomie. Cydr jest wyraźnie musujący. Ciało pełne.

Podsumowanie:

Doskonale zbalansowany cydr. Jeden z najlepszych brytyjskich cydrów, jakie miałem okazję spróbować. Doskonałe rozłożenie akcentów pomiędzy słodyczą, a kwaśnością, urozmaicone jest goryczkowymi taninami, dodającymi charakteru, „pieprzu”. Brzmi to jak z taniej reklamy, ale to prawda: wypiłem go z wielką przyjemnością do ostatniej kropli. Choć podobny w charakterze, jest zdecydowanie lepszy od Hecks’a. Jeśli miałbym się czegoś przyczepić, to pojawiającego się lekko w tle alkoholu. Ale przy 7% można być wyrozumiałym. Wspaniały, bardzo smaczny cydr.

Skład: brak. Informacja (tłumaczona z angielskiego): zawiera siarczyny

Przemek Iwanek

3 uwagi do wpisu “Recenzja: Organic Black Fox Cider, Dunkertons*

  1. Pingback: Recenzja: Dry Organic Cider, Dunkertons* | Piwo i Cydr

  2. Pingback: Recenzja: Dry Organic Cider, Dunkertons* | Piwo i Cydr

  3. Pingback: Lista cydrów | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s