Recenzja: Dry Organic Cider, Dunkertons*

Brytyjczycy bardzo cenią sobie żywność organiczną. Powszechny jest pogląd, że organic food jest lepszej jakości i ma więcej właściwości prozdrowotnych, niż zwykłe produkty. Rynek żywności organicznej na Wyspach jest duży i ciągle rośnie, a organiczne cydry stanowią jego część.

Dunkertonowie na swojej cydrowej farmie nie używają chemii. Ze szkodnikami walczą metodami biologicznymi, nawożą naturalnie. Szczycą się tym, że dbają o środowisko i produkują nieskażone jabłka. Które oczywiście następnie przerabiają na wysokiej jakości cydr. Dry Organic Cider powstał ze starych cydrowych odmian: Sheep Nose, Foxwhelp, lokalnej Brown Snouit oraz Yarlington Mill. Na etykiecie ponownie zwierze: kot z płomieniem w łapie – niestety, tym razem nie ma legendy z nim związanej.

7% alkoholu, półwytrawny, kapslowana butelka 500 ml, Anglia, Herefordshire, Dunkertons Cider Mill (* – niedostępny w Polsce)

Barwa ciemnożółta, piaskowa. Cydr jest klarowny, staje się zamglony gdy zamiesza się osadem drożdżowym, który znajduje się na dnie.

Aromat owocowy, jabłek, śliwek. Wyraźny ostrzejszy aromat w drugim planie, nieco korzenny, skórek jabłek.

Smak jest kwaskowaty, jabłkowy, z delikatną słodyczą. Cydr jest raczej półwytrawny, niż wytrawny. Lekka gorzkość ziołowa, nieco korzenna. Dominują owocowe nuty, z posmakiem szorstkiej skórki jabłka. Lekkie ściągające taniny wyraźne, ale delikatne. Niska pełnia, cydr nieco wodnisty. Akcenty słodyczy/kwaśności/tanin są równo rozłożone. Średnio-wysokie nagazowanie.

Podsumowanie:

Lekki w smaku (mimo 7% alkoholu), subtelny i zbalansowany cydr.Wprawdzie nie tak doskonały ja Black Fox, lecz nadal jest to bardzo dobry produkt. Przyjemny w spożywaniu, doskonale sprawdził się przy kolacji. Kolejny warty docenienia cydr w farmy Dunkertonów.

Skład: brak. Informacja (tłumaczona z angielskiego): zawiera siarczyny

Przemek Iwanek

Jedna uwaga do wpisu “Recenzja: Dry Organic Cider, Dunkertons*

  1. Pingback: Lista cydrów | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s