Recenzja: Premium Vintage Cider, Perry’s*

Perry znaczy grusznik, czyli cydr zrobiony z gruszek. Perry to także nazwisko sadowników z Somerset, którzy produkują cydr. Świetne nazwisko w cydrowej branży! Dziś degustuję nagradzany Perry’s Premium Vintage Cider.

Gdy widzę napis premium, z miejsca zaczynam robić się podejrzliwy. Zbyt wiele wątpliwej klasy produktów z wielkiej fabryki maskuje się tym chwytliwym słówkiem. W tym przypadku – można być spokojnym. Rodzina Perry’ch naprawdę dba o jakość swoich wyrobów – od 90 lat. Ich cydry to produkt rzemieślniczy, za które właściciel ręczy swoim nazwiskiem. Wytwarzany na małej farmie, tradycyjnie – i nie jest to puste słowo. Cydr jest prawdziwie vintage – 100% sok z jabłek z wybranych, cydrowych odmian (także starych) jest tłoczony prasą, a następnie fermentowany. Gdy uzyska odpowiednią moc alkoholu, poddawany jest dojrzewaniu dębowych beczkach po porto i sherry jeszcze przez rok! Potem blenduje się go z jednoodmianowym cydrem z odmiany Dabinett, dla pozyskania właściwego bukietu. Dla uzyskania klarowności cydr filtruje się,  nagazowuje CO2 i rozlewa. Dopiero wówczas, po ponad rocznym procesie, cydr jest gotowy do spożycia.

7% alkoholu, półwytrawny, kapslowana butelka 500 ml, Anglia, Herefordshire, Perry’s Cider Mill (* – niedostępny w Polsce)

Barwa ciemnożółta, ciemnego złota, głęboka. Cydr jest klarowny, lśniący.

Owocowy aromat kwaskowatych jabłek, wysoki dojrzałych owoców, po chwili przełamywany jest ostrzejszą nutą korzenną, skórki jabłka, zieloną, przyprawową. Delikatne nuty piwniczne w tle. Także w tle niskie aromaty beczkowe, skórzane, drewniane.

Smak jest bogaty, budowany przez owocową kwaśność i niewysoką, ale wyraźną taninową goryczkę. Smaki owocowe, słodkich i kwaśnych jabłek, lekko cytrusowe. Mocne akcenty taninowe, korzenne, pieprzowe, z długim posmakiem. Obecne akcenty beczki, dębowe i lekka wanilia. Delikatny słodki posmak. Cydr lekko musujący, średnio-wysoka pełnia.

Podsumowanie:

Bardzo przyjemny, klasyczny cydr vintage – raczej wytrawny, z zaznaczoną goryczką taninową i lekkim akcentem dojrzewania w beczkach. Jednak wszystko jest doskonale ułożone, świetnie zbalansowane. Choć nie należy oczekiwać tu ekstremalnych wrażeń, jak przy niektórych cydrach vintage, to jednak proporcjonalne ułożenie akcentów smaku, wyraźnych – ale niewysokich i nienachalnych, daje napój, który spożywa się z niezwykłą przyjemnością.

Przemek Iwanek

Jedna uwaga do wpisu “Recenzja: Premium Vintage Cider, Perry’s*

  1. Pingback: Lista cydrów | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s