Recenzja: Sidra Natural, Bereziartua

Hiszpania to kraj przebogaty w tradycje. Także najciekawsze dla mnie: kulinarne. Można tam odnaleźć zupełnie fantastyczne i niespodziewane smaki ukryte w potrawach, których nie znajdzie się nigdzie indziej na świecie. Jednym z nich jest sidra natural. Napój, za którym albo się przepada, albo się go nie cierpi. W Hiszpanii bowiem uczucia zawsze są intensywne.

Trudno mi będzie w tym wpisie zachować obiektywizm. Nie będę krył: kocham Hiszpanię tak, jak może tylko kochać człowiek z kraju nad zimnym morzem. W którego szafie wiszą ubrania gotowe na 30 stopniowe mrozy. A na Półwyspie Iberyjskim żadne inne miejsce nie urzekło mnie tak, jak Kraj Basków. Nie tylko ze względu na niezwykłą historię, tradycje, czy świetną kuchnię. Przede wszystkim: ze względu na wspaniałych, przyjaznych ludzi. Pisząc o Hiszpanii, popełniam wobec nich pewne faux-pas, gdyż oni czują się Baskami – i basta. Do królestwa autonomiści zazwyczaj nie żywią ciepłych uczuć.

Sidra natural łączy jednak Basków z Hiszpanią – zwłaszcza położoną nieco dalej na zachód Asturią – prawdziwym cydrowym zagłębiem. Jak powstaje? Moszcz, wyciśnięty ze specjalnych, cydrowych, lokalnych odmian jabłek (w tym przypadku z gatunków Txalaka, Urtebia, Judeline, Judor) fermentowany jest najczęściej w wielkich, drewnianych beczkach i dojrzewany przez kilka miesięcy. Jak sama nazwa wskazuje, sidra natural jest najprostszym możliwym cydrem. Nie przerywa się fermentacji, nie dosładza się, nie filtruje, ani nie nagazowuje, nawet przez refermentację. Cydr jest więc intensywnie kwaśny, często mętny i płaski (choć jest sposób na jego nagazowanie). Cydry z Hiszpanii i Kraju Basków to szeroki temat, dobry na osobny wpis.

Bereziartua powstaje w miejscowości Astigarraga. Stąd bardzo blisko, jedynie 8 km, od San Sebastian. Baskowie w swoim języku nazywają to stare miasto: Donostia. Piękne położone, częściowo na wzgórzach, nad niezwykle malowniczą zatoką, znane jest głównie z festiwalu filmowego. Spróbujmy zatem jak smakuje baskijski cydr.

zdjęcie: Studio Panoramix

 

6% alkoholu, wytrawny, korkowana butelka 750 ml, Kraj Basków/Hiszpania, Bereziartua Sagardoak

Barwa jasnożółta, słomkowa. Cydr jest nieprzezroczysty, mętny, z osadem drożdżowym.

Mocny aromat zielonych jabłek, kwaskowaty. Obecne nuty fermentowanego soku jabłkowego, nieco drożdżowe. Wyraźne choć niewysokie aromaty piwniczne, skórki jabłek, pestkowe.

Smak buduje wysoka kwaśność z wyraźnym smakiem jabłkowym, kwaśnych jabłek. Delikatny ale zaznaczony smak drożdży. Na drugim planie owoce i niska słodycz. Lekka taninowość skórkowa, nieco cierpka i ściągająca. Średnio-niska pełnia. Brak nagazowania, cydr płaski.

Podsumowanie:

Doskonale orzeźwiający, kwaskowaty cydr. Tak smakuje prawdziwy, naturalny, głęboko odfermentowany sok z jabłek. Zetknięcie z sidra natural dla osób, które znają wyłącznie popularne, słodkie cydry – będzie szokiem. Mi bardzo przypadł do gustu naturalny, domowy, lekko mętny charakter tego cydru. Kwaskowaty smak z intensywną jabłkową owocowością może się podobać. Schłodzona Bereziartua to wspaniała rzecz na gorący dzień.

Przemek Iwanek

4 uwagi do wpisu “Recenzja: Sidra Natural, Bereziartua

  1. Pingback: Cydr: Słodki czy kwaśny? | Piwo i Cydr

  2. Pingback: Recenzja: Gure Sagardoa 2014, Zapiain | Piwo i Cydr

  3. Pingback: Lista cydrów | Piwo i Cydr

  4. Mniam mniam.. ale chwile trzeba sobie dać by polubić Sidrę:-) Ważne by odpowiednio nalewać – z odpowiedniej wysokości nalać niewielką ilość do (specjalnej) szklanki..
    PS. Czy w Polsce można gdzieś dostać baskijski cydr???

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s