Recenzja: Cydr Tradycyjny, Trzebnica

Łagodne zbocza Wzgórz Trzebnickich były zamieszkiwane przez ludzi od setek tysięcy lat. Na trzebnickiej Winnej Górze (zwanej również Kocią) odnaleziono ślady obozowisk homo erectusa sprzed 500 tys. lat. Pół miliona! Czym zajmowano się tam przez długie wieki? Winiarstwem, jak wskazuje nazwa góry? A może wytwarzaniem cydru?

Sprawa z pewnością wymaga głębszych badań z zakresu historii  żywności. To mało doceniana w Polsce dziedzina nauki, bliższa antropologii, niejednokrotnie mówi o naszych przodkach więcej niż suche fakty bitew czy królewskich genealogii. Jedzenie kształtowało naszą cywilizację od pradziejów, od zbieraczy po farmerów, decydowało o miejscu zamieszkania, inteligencji, kulturze i bogactwie. Badając kulinaria, zarówno te zamierzchłe, jak i z ostatnich lat, dowiadujemy się o więcej o nas samych. Tożsamość, związki z naszym miejscem na ziemi buduje kultura i tradycje – również kulinarne. I tak oto wracamy do Trzebnicy, do której przodkowie Henryka Nowakowskiego trafili z Wilna. Z Kresów przywieźli sztukę wytwarzania jabłecznika, którą Pan Henryk kontynuuje – nazywając swój cydr Tradycyjnym.

Trzebnica Cydr Tradycyjny4,7% alkoholu, półwytrawny, kapslowana butelka 500 ml, Polska, Trzebnica, Cydr Tradycyjny

Barwa jasnożółta, ciemnosłomkowa, cydr nieznacznie zamglony.

Pierwszym aromatem są jabłka, słodkie owoce i nieco landrynek. Obecne nuty przyprawowe, cynamonu, nieco piwniczne. Zapachy fermentacyjne, win domowych.

W smaku cydr jest półwytrawny. Dominują słodkie jabłka i jasne owoce. Niska kwasowość współgra z fermentacyjnymi, szampańskimi posmakami. Po chwili uwidacznia się wyraźna goryczka, dość długa i zalegająca w smaku, alkoholowa w charakterze. Alkohol jest lekko rozgrzewający. Niewysokie nuty piwniczne, przyprawowe. Lekko ściągający i wysoko nagazowany cydr. Pełnia niska, nieco wodnisty.

Podsumowanie:

Niska zawartość alkoholu, słodkość oraz przyprawowe nuty w aromacie wskazują na fermentację dzikimi drożdżami. Pojawia się interesujący efekt aromatyczny, który dodaje cydrowi charakteru. W smaku jest już nieco gorzej, trochę pustawo i wodniście, co z kolei wskazywałoby na użycie deserowych jabłek, które niewiele wnoszą do jabłecznika. Zawartość alkoholu jest na tyle niewysoka (choć jest on wyczuwalny w smaku), że gdyby było go o 0,2% mniej to cydr załapałby się na niższą akcyzę. Mocne nagazowanie podkreśla lekkość cydru i czyni go bardziej pijalnym.

Przemek Iwanek

Cydr do degustacji został przekazany przez producenta, Pana Henryka Nowakowskiego z Trzebnicy www.cydr-tradycyjny.pl

Jedna uwaga do wpisu “Recenzja: Cydr Tradycyjny, Trzebnica

  1. Pingback: Lista zrecenzowanych cydrów | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s