Recenzja: Henry Westons 2013 Vintage, Westons

Czarna etykietka to czytelny znak. To nie jest dyskotekowy drink, lekki orzeźwiający napój, czy (nie daj Boże) niskokaloryczny produkt fit. To mocny, wymagający trunek dla prawdziwych twardzieli. Ciężki kaliber. Naboje na słonia i paliwo rakietowe.

Tak jest też i w tym przypadku. Henry Weston nie dość, że jest vintage, czyli ze specjalnych, starych, mocno taninowych odmian jabłek, oak aged, czyli dojrzewany w beczce dębowej, to jeszcze w 8,2% składa się z alkoholu. Brzmi interesująco. Każdy z vintage’ów ma swój rocznik wydrukowany na etykiecie. Mi przypadła przyjemność degustacji cydru ze zbiorów 2013 roku, który przez długi czas był leżakowany w 200 letnich beczkach.

Henry Weston, założyciel firmy swoją podobizną i nazwiskiem firmuje najbardziej klasyczną linię produktów Westons. Cydrownia w Much Marcle wypuszcza 5 trunków ochrzczonych nazwiskiem protoplasty: vintage cider, extra dry cider, medium dry cider, medium sweet cider, vintage perry. Oprócz nazwy, łączy je także dojrzewanie w dębowych beczkach.

cydr henry westons vintage

zdjęcie: Studio Panoramix

8,2% alkoholu, półwytrawny, kapslowana butelka 500 ml, Anglia, Herefordshire, Westons Cider Mill

Barwa ciemnozłota, głęboka, pomarańczowa. Cydr klarowny.

Aromat słodko-kwaskowaty, mocno owocowy, słodkich, dojrzałych jabłek. Lżejsze aromaty ziołowe, przyprawowe. Wyczuwalny alkohol na niskim poziomie.

Głęboki smak dojrzałych, słodkich owoców, dojrzałych czerwonych jabłek, słodkich winogron, pomarańczy. Kwasowość na średnio-wysokim poziomie. Delikatne nuty beczkowe, drewniane. Goryczka taninowa wyraźna, choć niezbyt ostra, stosunkowo długa, na średnim poziomie. Szorstkość i cierpkość dość wyraźna, ale nie wysoka. Cydr pełny, dość wysoko nasycony CO2.

Podsumowanie:

Dobrze zbalansowany, ułożony cydr. Co prawda oczekiwałem nieco bardziej wyrazistego charakteru, ale nie można mu zarzucić jakichkolwiek braków. Taninowa goryczka i szorstkość starych odmian, choć nie bardzo wysoka, to jednak jest wyraźna i nie do przeoczenia. Lekkie nuty dębowe w połączeniu z mocą alkoholu tworzą zdecydowany, „męski” profil tego jabłecznika. Pełne ciało predestynuje do spożywania wieczorem, niekoniecznie w gorący dzień – można raczej liczyć na rozgrzewanie, nich chłodzenie. Udany, dobrze ułożony, stonowany cydr. Bez szaleństwa, ale z klasą.

Przemek Iwanek

Cydr do degustacji został przekazany przez importera, firmę Kamron.

Jedna uwaga do wpisu “Recenzja: Henry Westons 2013 Vintage, Westons

  1. Pingback: Lista zrecenzowanych cydrów | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s