Recenzja: Stowford Press, Westons

Najpopularniejszy produkt dużej cydrowni. Czy to może dobrze smakować?

Stowford Press to jeden z najpopularniejszych cydrów z Wielkiej Brytanii. Na wyspach dostępny jest niemal na każdym rogu: w małych sklepach i dużych marketach, w pubach z nalewaka, w butelce i puszce. Można by rzecz: cydr codzienny.

No rush. Don’t be hurry. To hasło reklamowe ma nawiązywać do powolnego procesu dojrzewania cydru, który ma być sekretem smaku. Brzmi to ładnie, słodko-gorzkie jabłka (bittersweet) użyte do produkcji, także działają zachęcająco. Co zatem kryje się w butelce?

cydr Westons Stowford Press

zdjęcie: Studio Panoramix

4,5% alkoholu, półsłodki, kapslowana butelka 500 ml, Anglia, Herefordshire, Westons Cider Mill

Barwa intensywnie żółta, złota. Cydr klarowny, lśniący.

Aromat kwaśnych i słodkich jabłek, także gruszek – intensywny. Wysoka owocowość, jasne owoce, melon, niższe aromaty cytrusów, także nieco nut kwiatowych. Lekkie nuty skórki jabłka.

W smaku niewysoka słodycz równoważona jest owocową kwaśnością na średnim poziomie. Wyraźne jasne owoce, jabłka, białe, kwaśne winogrona. Niewysoki posmak skórek. W tle lekka goryczka taninowa, dość długa choć niska, nieco cierpkawa i lekko ściągająca. Średnie wysycenie CO2. Pełnia niska, smak nieco wodnisty.

Podsumowanie:

Owocowy, lekki i orzeźwiający cydr z delikatnym akcentem taninowym. Bardzo gładki i przyjazny dla każdego podniebienia. Poprawny w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Bez szaleństw, mocnych smaków i ekstremalnych doznań. Ot, taki cydr dla każdego. Co wcale nie świadczy źle o jego jakości. Wręcz przeciwnie: ten cydr trzyma poziom. Choć osobiście preferuję inne Westonsy (jak Wyld Wood, czy Old Rosie) to Stowford Press wypiłem z przyjemnością. Czy smakował? Tak! Życzyłbym sobie, żeby taki poziom trzymały popularne polskie cydry.

Przemek Iwanek

Cydr do degustacji został przekazany przez importera, firmę Kamron.

Jedna uwaga do wpisu “Recenzja: Stowford Press, Westons

  1. Pingback: Lista zrecenzowanych cydrów | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s