Bernard – mały czeski browar

Humpolec to niewielkie miasteczko w centralnych Czechach, mniej więcej w połowie drogi z Pragi do Brna. Od miasta dużo bardziej znany jest lokalny browar – Bernard.

Historia browaru w Humpolcu sięga XVI w., ale w rękach obecnych właścicieli zakład jest od  1991 r.  Od 2000 r. Bernard wchodzi w ścisłą współpracę z Belgijskim Duvel Moortgat, co owocuje rozwinięciem produkcji do ponad 200 tys. hl/rocznie i eksportem piwa do 26 krajów w 2009 r. W Polsce, browarem o podobnych zdolnościach produkcyjnych jest należący do Grupy Żywiec browar w Cieszynie. Ale 2009 to dopiero początek rozwoju browaru. Leżący nieopodal w Pacovie zakład produkcyjny sprzętu browarniczego wykonuje do 2013 roku 24 tanki leżakowe o pojemności 460, 400 i 150 hl. Łącznie ponad 9800 hl leżaków dzięki czemu Bernard produkuje jeszcze więcej. Na chwilę obecną w zakładzie nie ma już miejsca na dalsze rozbudowy i zwiększanie mocy produkcyjnej. Tanki wciśnięte są w każdy możliwy kąt. Browar zatrudnia w 2013 roku już ponad 150 osób i produkuje 231 tys hl.

W produkty browaru można zaopatrzyć się w przyzakładowym sklepiku. Oprócz całej gamy czeskich pilsów, można w nim znaleźć Bohemian Ale 8,2% alk z wyraźnym belgijskim charakterem czy piwa bezalkoholowe. Swoją drogą dużym zaskoczeniem było dla mnie, że w wielu knajpach piwo bezalkoholowe można dostać z beczki.

Skala produkcji robi wrażenie. Na ogół jednak przy coraz większej produkcji pojawia się coraz więcej kompromisów, i rachunek biznesowy ma coraz większe znacznie. Bernard chwali się, że ich piwa nie są poddawane pasteryzacji. Poddawane są za to mikrofiltracji, co nie jest niczym złym – aczkolwiek twierdzenie iż proces ten pozostaje bez wpływu na smak jest trochę naciągane.  To już jednak inny temat.

Czy warto zajrzeć do Humpolca i zobaczyć browar na własne oczy? Warto. A jeśli się nie wybieracie to garstka zdjęć, oraz dwa filmy przedstawiające rozlew. Przepraszam za jakość ale do browaru trafiłem przez totalny przypadek i nie miałem ze sobą aparatu.

Kuba Piesio

Linki do filmów:

Rozlew do butelek oraz rozlew do kegów.

Źródła:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s