Recenzja: Reflet de France, Poiré de Normandie, Carrefour

Francuskie prowincje słynące z cydrów, czyli Normandia i Bratania, mogą pochwalić się także bogatą tradycją wytwarzania gruszecznika. Gruszka to po francusku poire, zaś gruszecznik: poiré.

Kolejny po cydrze produkt z Carrefoura z serii o romantycznej nazwie Reflets de France (dosłownie: odbicia Francji). Także tu francuska tradycja nakazuje rozlewać w 0,75 litrowe butelki od wina i zamykać metodą szampańską – z refermentacją w butelce. Niska zawartość alkoholu w poiré predestynuje do spożywania w ciągu dnia, bez obawy o trzeźwość. Niewiele wiadomo o metodzie wytwarzania – anonimowy twórca nie ma okazji opisać swojego produktu, natomiast informacje dozowane przez sieć handlową są więcej niż oszczędne. Udało mi się jedynie dowiedzieć, że do produkcji używane są różne odmiany gruszek. Pora zatem wystrzelić korek.

zdjęcie: studio Panoramix

zdjęcie: studio Panoramix

2% alkoholu, półwytrawne, korkowana butelka 750 ml, Francja, Normandia, producent: producent nieznany (wyprodukowane dla Carrefour)

Barwa jasnożółta, słomkowa, klarowne

Aromat jest słodki, gruszkowy, owocowy.

Smak początkowo jest wyraźnie słodki, owocowy i gruszkowy. Po chwili wyczuwalna jest kontra kwasowa, dość wysoka, ostra i nieco octowa w charakterze. W tle wyczuwalne bardzo lekkie ziołowe i korzenne nuty. Balans budują smaki kwaśno-słodki, oba dość intensywne. Ciało półpełne, lekkie musowanie.

Podsumowanie:

Świeże, orzeźwiające przez swój kwaśno-słodki charakter poiré. Całkiem dobry wybór. Ja poleciłbym zwłaszcza na upalne dni. Natomiast ze strony sieci dowiedziałem, się, że niejaka Catherine Delain poleca spożywać niniejsze poiré solo jako odświeżający aperitif, lub „ożenione” z crème de cassis. Cóż, chyba wypada się zgodzić.

Przemek Iwanek

Jedna uwaga do wpisu “Recenzja: Reflet de France, Poiré de Normandie, Carrefour

  1. Pingback: Lista zrecenzowanych cydrów i perry | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s