Recenzja: Old Rascal, Thatchers*

Każdej nocy, osłoną ciemności, stary łotr Lis skrada się przez sad. Zmierza do cydrowni, żeby kraść świeży cydr. Co też się wyprawia w tej Anglii!

Scena została uwieczniona na etykiecie (niestety zdjęcie jest nie najlepszej jakości).  Zamaskowany złoczyńca z długą kitą ucieka z butelkami cydru. Zwierzak jest w niebieskiej marynarce z muszką, jako że jest to angielski lis starej daty. Tak to niegdyś ubierały się łotrzyki.

Z etykiety można też poznać odmiany jabłek, z którego wyprodukowano cydr. Są to tradycyjne, słodko-gorzkie: Redstreak, Dabinett i Tremlett. Pora przekonać się, czy rzeczywiście dają wyróżniający się aromat.

Thatchers Old Rascal

4,5% alkoholu, półsłodki/słodki, kapslowana butelka 500 ml, Anglia, Somerset, Thatchers (* – niedostępny w Polsce)

Barwa ciemnożółta, złota, głęboka. Cydr klarowny.

Aromat kwaśnych jabłek, średnio intensywny. Wyczuwalne również słodkie aromaty owocowe.

Smak dość słodki, owocowy, z lekką kwasowością. Wyraźne nuty słodkich jabłek. Po chwili wyczuwalna jest niska, ale zaznaczona goryczka, dość długa. Balans słodko-goryczkowy. Taninowe ściąganie jamy ustnej na niskim poziomie. Średnie wysycenie CO2. Cydr dość pełny.

Podsumowanie:

„Beware the Rascal” – ostrzega napis na etykiecie. Sądzę, że to dość mocno przesadzone ostrzeżenia. Old Rascal to cydr, którego nie muszą się obawiać ani osoby preferujące łagodne smaki, ani wytrawni miłośnicy cydru. Słodko-gorzkie smaki powinni zaakceptować i jedni, i drudzy. Goryczka nie jest bowiem tak intensywna, żeby przestraszyć delikatne podniebienia, ale tworzy na tyle ciekawy smak, że nie można zarzucić nijakości. Ciekawe spojrzenie na słodko-gorzki cydr, odmienne od typowych „płaskich” przykładów, bo gazowane. Aromatycznie dzieje się niewiele, ale smak wart poznania. Należy wziąć poprawkę na etykietę, gdzie określony jest jako półwytrawny, tymczasem zdecydowanie bliżej mu do słodkiego.

Przemek Iwanek

Jedna uwaga do wpisu “Recenzja: Old Rascal, Thatchers*

  1. Pingback: Lista zrecenzowanych cydrów i perry | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s