Recenzja: Vintage Reserve 2014, Sheppy’s*

Cydr vintage to zazwyczaj najdoskonalszy produkt cydrowni. Robiony jest z najlepszych jabłek wyselekcjonowanych odmian. Wymaga także dojrzewania, często przez okres roku, w drewnianych beczkach.

Taki też jest Vintage Reserve od Sheppy’s. Trafiły do niego najlepsze jabłka z sadu Three Bridges, o którym wspominałem już w poprzednim wpisie. Po fermentacji cydr trafił na leżakowanie do dębowych beczek. Wysiłek się opłacał: Vintage Reserve był wielokrotnie nagradzany, może pochwalić się nagrodami Quality Drinks Award 2010 oraz Great Taste Awart z 2013 i 2014 roku. Co ciekawe, nie jest to jedyny cydr vintage od Sheppy’s, w cydrowni wytwarzany jest także produkt pod marką własną Marks&Spencer.

Sheppys Vintage Reserve

7,4% alkoholu, półsłodki/półwytrawny, kapslowana butelka 500 ml, Anglia, Somerset, Sheppy’s (* – niedostępny w Polsce)

Barwa ciemnożółta, złota, głęboka. Cydr klarowny.

Aromaty piwniczne, korzenne, pieprzowe są intensywne. Niskie aromaty owocowe, jabłek. Nieznacznie wyczuwalny alkohol i nuty rozpuszczalnikowe. W tle nuty beczkowe, drewna.

W smaku wyczuwalna jest owocowo-waniliowa słodycz, przechodząca w mocno zaznaczoną, wysoką goryczkę. Intensywne smaki korzenne, sosnowe, pieprzowe, pestkowe i skórki jabłek. Posmak piwniczny, ziemisty. Wyraźnie nuty drewniane, beczkowe, dębowe, wanilii. Alkohol wyczuwalny na średnio-niskim poziomie. Taninowa szorstkość i ściąganie jest wyraźne. Cydr pełny, średnie wysycenie CO2.

Podsumowanie:

Doskonały cydr vintage. Jeśli jesteś miłośnikiem głębokich, bogatych smaków, nie przeraża się ziemistość ani mocna gorycz – to ten cydr jest dla ciebie. Gorzko-słodki (z naciskiem na goryczkę), z wyraźną beczkową nutą, to zdecydowanie produkt z górnej półki. Różni się zdecydowanie od produktu wytwarzanego dla Marksa&Spencera. Jest o wiele lepiej ułożony i zbalansowany. Polecam!

 

Przemek Iwanek

Jedna uwaga do wpisu “Recenzja: Vintage Reserve 2014, Sheppy’s*

  1. Pingback: Lista zrecenzowanych cydrów i perry | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s