Recenzja: Dry Cider, Henney’s*

Mike Henney ma receptę na świetny cydr: dobrać najlepsze surowce i prowadzić proces najprościej jak się da. Jak twierdzi, to dzięki temu jego cydry są doceniane i zdobywają liczne nagrody.

Mike Henney rozpoczął przygodę z cydrem w 1996 roku w Bishops Frome (Herefordshire) od cydru domowego. 19 lat później produkuje już 230 000 galonów, co daje 11 tys. hl rocznie. Mike nie działa sam – część swojej działalności firmom w pobliży swojej miejscowości: farma Wyre Croft dostarcza mu jabłka, a także przerabia je na sok, kolejna firma rozlewa, magazynuje i dystrybuuje wyroby. Zadaniem Mike’a jest komponowanie cydru, dobór jabłek oraz prowadzenie procesu fermentacji. Postawił wyłącznie na cydrowe odmiany jabłek: Dabinett, Ashton Bitter, Tremletts Bitter, Yarlington Mill oraz Michaelin. Na eleganckiej stronie cydrowni Henney’s opisany jest szczegółowy proces powstawania cydru. Sok jabłkowy jest wyciskany prasą hyrauliczną, po 12 godzinach dodawane są szlachetne drożdże szampańskie, a moszcz trafia do tanków. Po kilku tygodniach fermentacji, cydr zlewany jest znad osadu drożdżowego i dojrzewa przez kolejne 4 miesiące. Po rozlewie do butelek jest pasteryzowany, a potem może już trafić do sklepów.

Frome Valley Henneys Dry Cider

6% alkoholu, półwytrawny, kapslowana butelka 500 ml, Anglia, Herefordshire, Henney’s (* – niedostępny w Polsce)

Barwa ciemnożółta, złota, bogata. Cydr klarowny.

Aromat jabłek, dojrzałych owoców, bardzo intensywny. Słodkie nuty, nieco landrynkowe.

Bogaty smak owocowy, mocno jabłkowy, dojrzałych, słodkich jabłek. Niewysoka kwasowość kontrowana jest jeszcze niższą słodyczą. Obecna taninowa goryczka, ziołowa, przyprawowa, średnio-wysoka. Nuty pestkowe i skórki jabłka. Wyraźne, mocne osuszanie i ściąganie jamy ustnej. Balans kwasowo-taninowy, z niewysoką słodyczą. Półpełny, lekko musujący.

Podsumowanie:

Przyjemny, dość łagodny półwytrawny cydr. Doskonale zbalansowany, dobrze rozłożonymi akcentami pomiędzy kwaśnością, taninami i nutką słodyczy. Wysoce pijalny – spożywa się go z niemałą przyjemnością. Równie dobrze odświeża, jak i komponuje się z posiłkiem. Bardzo zacny cydr.

Przemek Iwanek

Jedna uwaga do wpisu “Recenzja: Dry Cider, Henney’s*

  1. Pingback: Lista zrecenzowanych cydrów i perry | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s