Recenzja: Premier Cru Cyder, Aspall*

W dawnej Anglii słowa cyder (przez „y”) używano do określenia najmocniejszych, prawdziwych przykładów cydru, najczęściej refermentowanych z dodatkiem cukru, o zawartości alkoholu 8-12%. Zwykły jabłecznik określany był jako cider (przez „i”). Nieco inaczej wyglądało to we wschodniej części kraju – w hrabstwie Suffolk każdy cydr, niezależnie od mocy, nazywano cyder. Tak też do dziś swoje wyroby tytułuje cydrownia Aspall.

Aspall to maleńka wioska w środkowej części hrabstwa Suffolk, położonego we wschodniej części Anglii. Do najbliższego znaczącego miasta, Ipswich, jest ponad 15 mil. Cydrownia w Aspall powstała w 1728 roku i do tej pory zachowała się oryginalna prasa i granitowe koło do rozdrabniania jabłek. Wiążą się z tym piękne historie. Koło młyńskie zostało wyprodukowane w Normandii. Przez 3 dni mocne, pociągowe konie wiozły je z wybrzeża do Aspall. Kosztowało to niemało – 6£, co na ówczesne czasy było oszałamiającą sumą. Konie miały również udział w produkcji cydru – prasa była napędzana ich siłą, aż do 1947 roku.

Obecnie cydrownie prowadzą Barry i Henry Chevallier Guild. Oprócz cydru, wytwarzają także sok jabłkowy, cydrowy ocet i ocet balsamiczny. Premier Cru Cyder produkowany jest od 7 lat z gorzko-słodkich oraz kulinarnych odmian jabłek. Jak zapewnia Aspall na swojej stronie internetowej, jest to ulubiony napój właścicieli. Zdobył liczne nagrody: 2 gwiazdki Great Taste 2011, zwycięstwo w Quality Drink Awards w 2011 roku oraz nagrodę Cool Brand 2014/5. Na półkach wyróżnia się ciekawą butelką.

Aspall Premier Cru Cyder

7% alkoholu, półsłodki, kapslowana butelka 500 ml, Anglia, Suffolk, Aspall/The Cyder House (* – niedostępny w Polsce)

Barwa jasnozłota, żółta. Cydr klarowny.

Aromat białego wina, lekki jabłek, wina owocowego. Nieco siarkowy.

Smak słodko-kwaśny, na łagodnym, niskim poziomie. Kwaśność owocowa w charakterze. Delikatne jasne owoce, jabłka. W tle nikła goryczka taninowa. Wyczuwalna niska siarkowość. Niska pełnia, średnie nagazowanie.

Podsumowanie:

Za co ten cydr zebrał nagrody? Ja jestem zawiedziony. Nie dzieje się tu nic ciekawego. Cydr oparty jest na deserowych jabłkach, dość ubogich w aromaty i smaki. Niestety, walory smakowe i nutka siarkowa przypomina popularne cydry (pop-cider), nie zachwycające jakością. Dobrze, że przynajmniej nie jest przesłodzony. Niespecjalna to zachęta do próbowania pozostałych trunków z cydrowni Aspall.

Przemek Iwanek

2 uwagi do wpisu “Recenzja: Premier Cru Cyder, Aspall*

  1. Pingback: Lista zrecenzowanych cydrów i perry | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s