Recenzja: Reveller/Charmer/Truffler, Orchard Pig*

Czyli hulaka, czaruś i poszukiwacz trufli. Trafne imiona dla prosiaków oraz dla jabłeczników z cydrowni Orchard Pig, czyli ze Świni z Sadu

Farma West Bradley znajduje się sercu Somerset, niedaleko Glastonbury, gdzie co roku odbywa się jeden z najbardziej znanych festiwali muzycznych. Cydrownię założyli w 2004 roku Andrew i Neil, doświadczeni w wytwarzaniu domowego cydru. Produkują 8 rodzajów cydrów, z czego trzy dostępne są w butelkach. Tę trójkę opisuję poniżej.

kapslowane butelki 500 ml, Anglia, Somerset, Orchard Pig (* – niedostępne w Polsce)

Barwa (bardzo zbliżona dla wszystkich trzech cydrów): żółta, jasnego złota, ciemnosłomkowa. Cydry klarowne.

1. Reveller

Reveller Orchard Pig

4,5% alkoholu, półsłodki

Aromaty jabłek, gruszek, niezbyt wysokie, ale intensywne

W smaku przeważają jabłka, gruszki, jasne owoce. Zauważalna lekka wodnistość, niskie ciało. Niska szorstkość. Niewysokie wysycenie CO2.

2. Charmer

Charmer Orchard Pig

6% alkoholu, półsłodki

Aromat podobny do wyczuwanego w Revellerze: jabłka, gruszki, nieco bardziej słodki

Smak również jest podobny, jabłka, gruszki, jasne owoce. Dodatkowo wyczuwalne są niskie taninowe posmaki. Średnio-niska goryczka, delikatna i krótka, niska szorstkość. Lekka pustość w smaku. Średnio niskie ciało, nieco wyższe niż poprzednim cydrze. Niewysokie wysycenie CO2.

3. Truffler

Truffler Orchard Pig

6% alkoholu, półwytrawny

Aromat zasadniczo nie odbiega od poprzednich cydrów. Również słodki, jabłka, gruszki i dojrzałe owoce.

Smak jest bardziej wytrawny, słodycz jest na niskim poziomie. Niższe są smaki owocowe, jabłek i gruszek. Taniny są wyższe niż w powyższych cydrach, na średnim poziomie. Średnia goryczka utrzymuje się długo i dominuje balans tego cydru, przy niskiej kwasowości i słodyczy. Wysuszanie podniebienie jest bardziej intensywne. Średnio-niskie ciało. Niewysokie wysycenie CO2.

Podsumowanie:

Cała świńska rodzinka w komplecie. Niestety, mało jest czarująca. Reveller i Charmer, określane jako medium, w swojej istocie są dość słodkie i oprócz owocowości – dość nijakie. Czające się w tle nikłe taniny niewiele pomagają. Jasna barwa i swoista wodnista pustość wskazuje na użycie dużej ilość jabłek deserowych. Różnica między Revellerem, a Charmerem jest niewielka, na korzyść drugiego – ale żaden z nich raczej nie trafi do mojej szklanki ponownie. Nieco lepiej wygląda sytuacja z Trufflerem, który nadrabia tym, że jest mniej słodki (choć również nie całkiem wytrawny, jak wskazuje etykieta) i nieco bardziej taninowy. Nadal jednak nie jest spektakularny.

Smak wszystkich cydrów jest dość prosty, jabłkowo-gruszkowy i niewiele w nich dzieje się ciekawego. Nie są to cydry złe, jednak moje oczekiwania były większe. Zapewne dobrze orzeźwiałyby w upalny dzień. O ile w Anglii kiedyś się taki trafi.

Przemek Iwanek

Jedna uwaga do wpisu “Recenzja: Reveller/Charmer/Truffler, Orchard Pig*

  1. Pingback: Lista zrecenzowanych cydrów i perry | Piwo i Cydr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s