Cydronalia 2015. W październiku zapraszamy do Opola!

Cydronalia, czyli salon cydru, to tylko jedna z części OpolFestu. Oprócz najlepszych polskich jabłeczników na festiwalu swoje święto będą miały rzemieślnicze piwa, wina oraz sery. A my, Piwo i Cydr, z wielką przyjemnością poprowadzimy degustację prezentującą cydrowe tradycje różnych krajów świata. Na weekend 10-11 października warto wybrać się do Opola (Pendolino też tu dojeżdża).

Belka FB

OpolFest odbędzie się już po raz drugi. Wyroby pasjonatów i rzemieślników będą prezentowane przez dwa dni: sobotę 10 i niedzielę 11 października. Miejsca nie zabraknie, bo festiwal odbędzie się w nowoczesnym kompleksie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu. Impreza została podzielona na 3 „salony”:

  • Vinalia –  wino i ser. Produkty te były inspiracją do powstania OpolFestu i nadal stanowią jego ważną część. Polskie wina, nadal nie tak znane, jak na to zasługują, co prawda nie tanie, ale z roku na rok, coraz wyższej jakości. Warto się im przyjrzeć. Oraz, oczywiście, sery. Serowarstwo to wspaniała sztuka przetwórcza, zaś polskie sery zagrodowe złotymi zgłoskami zapisują się na kartach nowych tradycji kulinarnych. Serowarzy są często hodowcami zwierząt, których mleko używane jest do produkcji, a sery to wyrób pracy ich rąk. Można wierzyć lub nie – ale ich pasja przekłada się na wspaniały smak.
  • Happy Beer Day – piwo. Oczywiście: rzemieślnicze, czyli minibrowary, pasjonaci, a także, uwaga! piwowarzy domowi. Na OpolFeście zadebiutuje I Opolski Konkurs Piw Domowych (w którym, pochwalę się, także będę sędziował) organizowany przez świeżutki Opolski Oddział PSPD. Oczywiście będą stoiska z piwami oraz festiwalowe szkło.
  • Cydronalia – cydr. Nie ukrywam – ta część cieszy mnie najbardziej. Uwielbiam sery, szanuję wino, kocham piwo, aCydronaliale to cydr jest brzydkim kaczątkiem w Polsce. Mniej kochanym, nierozumianym i z pewnością – niedocenianym. Każda impreza promująca dobry jabłecznik jest na wagę złota i zawsze będę nią zainteresowany. Na Cydronaliach zapowiedzieli się producenci jabłecznika z całej Polski, ludzie którzy kochają i rozumieją cydr. Będzie czego próbować.

OpolFest to nie tylko festiwal w rozumieniu takim, jak przyjęło się pojmować imprezy piwne. Oczywiście będą stoiska z nalewakami, prelekcje, wykłady i degustacje. Jednak ważną część stanowić ma także część wystawiennicza, zbliżona do targów. Czyli miejsce dla prezentacji firm z branż przyległych. Więc oprócz winiarzy i browarów także puby, producenci sprzętu, prasa tematyczna, firmy szkoleniowe, hotelarze, dystrybutorzy, handlowcy, a nawet blogerzy. W tym niżej podpisany.

Będę miał również ogromną przyjemność poprowadzić w niedzielę degustację cydru. Tytuł: Cydrowe krainy – różnorodność smaków. Będzie możliwość spróbowania kilku niezwykłych cydrów z różnych krajów świata. Każdy z nich zupełnie odmienny, będzie prezentował tradycję regionu, z którego pochodzi. O czym opowiem. Obiecuję, będzie ciekawie.

Polecam zatem rezerwować bilety do Opola na 10 i 11 października. Do zobaczenia na miejscu!

Przemek Iwanek

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s