Recenzja cydru: Cidre de Normandie Brut, Duc De Coeur, Lidl

Żaden Niemiec nigdy nie przyzna, że czegokolwiek zazdrości Francuzom. Ale jak to wśród sąsiadów często bywa, nierzadko za dobrosąsiedzką uprzejmością w tle czai się dobrze skrywana pożądliwość. A jeśli chodzi o jedzenie, to akurat w tym przypadku nie ma co się dziwić. Niemiecki Lidl dobrze czuje nastroje i w swych marketach oferuje całą linię francuskich produktów o nazwie Duc De Coeur. Taką z serduszkiem, które pokazuje, co naprawdę czują Germanie do Galów.

A jeśli przedstawia się francuskie tradycje kulinarne, to oczywiście nie może zabraknąć cydru. Jabłecznik pochodzi z Normandii, z Issy-les-Moulineaux. Producent nieznany, typowy produkt pod tzw. markę własną. Znalazłem jedynie wersję brut, czyli wytrawną, jednak Internet podpowiada, że występuje również wersja słodka. W markecie cydr stał dobrze ukryty pomiędzy winami.

Duc De Coeur Cidre de Normandie

4,5% alkoholu, półwytrawny, kapslowana butelka 750 ml, Francja, Normandia, Lidl

Barwa żółta, jasnozłota, pełna. Cydr klarowny, lśniący.

W aromacie delikatne, jasne jabłka, słodkie nuty szarlotki i wyraźne nuty skórkowe, korzenne, lekko fenolowe, stajenne.

Bogaty smak półwytrwany, intensywny, pełny smak jasnych, delikatnych odmian jabłek, kwaskowaty, nieco gruszkowy. Nuty fermentacyjne. Po chwili wyczuwalne skórkowe i pestkowe smaki, przechodzące w pozostający posmak skórek jabłek. Zaznaczona delikatna taninowa szorstkość i wysuszanie. Wysoka pełnia i mocne nagazowanie.

Podsumowanie:

Świeży, delikatny, a przy tym ciekawy w smaku cydr. Łagodne taniny podkreślają bogatą owocowość. Czysty profil typowy dla francuskich cydrów. Bardzo wysoka pijalność, nie chce się odrywać ust od kieliszka. Nie jest to wybitny cydr, ale pije się go świetnie. Jeden z lepszych cydrów marketowych, który co prawda nie oszałamia bogactwem smaków i aromatów, ale jest dobrym towarzyszem stołu. Na etykiecie zalecany jest do dań, ale sprawdził się także z szarlotką.

Przemek Iwanek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s